Unser Sortiment
LANDUR MSC pazifische Schollenfilets, backofengeeignet
250 g
Zutaten
PACIFIC PLAICE FILLET (65%), organic breadcrumb coating: WHEATMEAL*, rapeseed oil*, water, WHEATSTARCH*, salt, yeast, thickener: xanthan gum *= from organic farming, 30% of the ingredients come from organic farming
Nährwertinformationen
| Beschreibung | 100g enthalten |
|---|---|
| Energie | 461 kJ / 108,6 kcal |
| Fett | 0,9 g |
| – davon gesättigte Fettsäuren | 0,26 g |
| Kohlenhydrate | 9,6 g |
| – davon Zucker | 0,21 g |
| Eiweiß | 15,6 g |
| Salz | 0,37 g |
Details
Pacific plaice fillets in BIO-breading, practically boneless, deep-frozen, individually removable
Panadeanteil: 35%
Gesamtfüllgewicht: 250 g
Nettofüllgewicht: 250 g
Aufbewahrung
-18°C oder kälter
Allergene Inhaltsstoffe
Fisch, Gluten