Unser Sortiment
LANDUR MSC Fischstäbchen in Biopanade, backofengeeignet
250 g
Zutaten
ALASKA-SEELACHSFILETS (65%), organic breading: WHEATMEAL*, rapeseed oil*, water, WHEATSTARCH*, salt, yeast, thickener: xanthan gum *= from organic farming, 30% of the ingredients come from organic farming
Nährwertinformationen
| Beschreibung | 100g enthalten |
|---|---|
| Energie | 678 kJ / 161 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| – davon gesättigte Fettsäuren | 0,48 g |
| Kohlenhydrate | 16 g |
| – davon Zucker | 0,16 g |
| Eiweiß | 11,4 g |
| Salz | 0,52 g |
Details
Fish fingers in organic crispy breading cut from blocks, breaded, pre-fried, deep-frozen, practically boneless, individually removable
Panadeanteil: 35%
Gesamtfüllgewicht: 250 g
Nettofüllgewicht: 250 g
Aufbewahrung
-18°C oder kälter
Allergene Inhaltsstoffe
fish, gluten